Zakwaszanie włosów dla ich dobra i piękna…. włosy lubią kwaśne pH

Zakwaszanie włosów, płukanka z octu i cytryny, płukanie włosów octem

Zakwaszanie włosów dla ich dobra i piękna…. włosy lubią kwaśne pH

Zakwaszanie włosów przysporzy im zdrowia. Przeważająca większość kosmetyków do pielęgnacji włosów ma odczyn zasadowy. Nasze włosy z natury mają z kolei odczyn kwaśny. Oznacza to, że stosowanie środków pielęgnacyjnych może niekorzystnie wpływać na równowagę kwasowo-zasadową skóry głowy i włosów. Zazwyczaj przy wyborze produktów koncentrujemy się na ich działaniu i przeznaczeniu, coraz częściej też na składzie, ale bardzo rzadko zwracamy uwagę na ich pH. Tymczasem istnieje taki zabieg, jak zakwaszanie włosów, który je ratuje i naprawia wyrządzone szkody. Wystarczy wybrać odpowiedni kosmetyk.

Zakwaszanie włosów, czyli obniżamy ich pH

Zakwaszanie włosów nie jest skomplikowanym zabiegiem chemicznym, który odbywa się w ścisłym  reżimie sanitarnym w najdalszych zakątkach nowoczesnego laboratorium. W rzeczywistości możemy go wykonać samodzielnie w domu i tym samym przywrócić włosom gładkość i miękkość, a także pozbyć się problemu z ich elektryzowaniem. Zakwaszanie włosów polega na obniżeniu pH ich i skóry głowy. Mają często odczyn zasadowy na skutek stosowanych kosmetyków, a my dążymy do kwaśnego. Łuski takich włosów są otwarte, przez co są bardziej narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, tracą gładkość, blask i miękkość w dotyku, a także wykazują zdolność do elektryzowania. Musimy więc łuski domknąć, w czym świetnie sprawdza się zakwaszanie włosów.

Zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa włosów

Idealnie, kiedy nasze włosy mają pH 5,5. Niestety, nawet najmniejsze odstępstwo od tej normy jest widoczne na zewnątrz i włosy tracą swój piękny wygląd, ale i zdrowie. Tak naprawdę na równowagę kwasowo-zasadową wpływ ma wiele czynników, których nie jesteśmy w pełni świadomi, przez co trudno jest nam kontrolować ten proces. Na sklepowych półkach znajdziemy przeważnie kosmetyki o pH zasadowym, które stosujemy na co dzień i to właśnie one niekorzystnie wpływają na równowagę kwasowo-zasadową, podobnie działają kosmetyki dziecięce. Często też otwieramy łuski włosów, sięgając po mocno oczyszczające szampony. Tymczasem najkorzystniej jest stosować delikatne środki myjące. Zakwaszanie włosów jest też konieczne w przypadku częstej koloryzacji wykonywanej w środowisku alkalicznym.

Równowaga kwasowo - zasadowa skóry głowy i włosów

Zakwaszanie włosów jest więc charakterystyczne dla tych wysokoporowatych, o czym świadczą skutki ich zasadowego pH. Trzeba jednak wiedzieć, że kwaśne pH jest najlepsze dla każdych włosów. Zatem jeżeli nawet nie masz większych problemów z ich puszeniem, są one gładkie i przyjemne w dotyku, zwracaj uwagę na pH kosmetyków, których używasz.

Zakwaszanie włosów. Jak to robić dobrze w domu?

Częstotliwość zakwaszania włosów dostosowujemy do poziomu zaawansowania problemu. Jeżeli tylko zapobiegamy zasadowemu pH, to w zupełności wystarczy jedna sesja w tygodniu. W przypadku większego kłopotu, możemy używać zakwaszających kosmetyków regularnie, nawet codziennie. Przykładem są szampony, płukanki, maski i odżywki. Znajdziemy je zarówno w sklepie, jak również wykonamy samodzielnie w domu. Do zakwaszania włosów niektórzy polecają płyn do higieny intymnej zawierający kwas mlekowy, który skutecznie obniża pH. W ten sam sposób działają gotowe płukanki octowe, kawowe i cytrynowe. Przygotujemy je samodzielnie, trzeba jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach, ponieważ błędy kosztują nas pogłębieniem problemu, a niekoniecznie jego naprawą. Płukankę przygotujesz z octu i cytryny, szczególnie poleca się ją do włosów farbowanych. Dlaczego? Ponieważ dobrze domknięta łuska włosa sprawia, że kolor utrzymuje się dłużej. A jak ją wykonać? Łączymy 1 litr wody z 1 łyżką octu spirytusowego i 1 łyżką świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Zakwaszanie włosów - płukanka na włosy z octu i cytryny, ocet na włosy
Szampon zakwaszający, gotowy sposób na obniżenie pH włosów

Dobrym sposobem na obniżenie pH włosów jest stosowanie odpowiednich szamponów zakwaszających. Jednocześnie myjemy i oczyszczamy włosy oraz domykamy ich łuski i obniżamy pH. Są to szampony o kwaśnym pH, jak Stapiz Acid Balance Shampoo . W składzie szamponu zakwaszającego Stapiz znajdziemy dodatkowo allantoinę i glicerynę o właściwościach nawilżających. Szampon szczególnie dobrze sprawdza się do pielęgnacji włosów farbowanych, chroniąc jednocześnie kolor i zapobiegając przedwczesnej utracie jego intensywności.

Zakwaszanie włosów to łatwy zabieg naprawiający szkody wyrządzone przez kosmetyki o pH zasadowym. Niestety używamy ich bardzo często, zazwyczaj nieświadomie. Aby przywrócić włosom miękkość, blask i gładkość oraz pozbyć się problemu puszenia i elektryzowania, stosuj płukanki (również te domowe) oraz szampony o kwaśnym pH. To najlepsze środowisko dla Twoich kosmyków.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *