Brzytwa fryzjerska, tradycyjne narzędzie w salonie

Brzytwa fryzjerska, tradycyjne narzędzie w salonie

Brzytwa fryzjerska, tradycyjne narzędzie w salonie

Brzytwa fryzjerska do golenia i strzyżenia. Powrót do korzeni.

Historia lubi się powtarzać, a my coraz chętniej sięgamy do tradycyjnych metod dbania o własny wygląd. W salonach fryzjerskich i barberskich pojawiają się nie tylko nowe akcesoria i urządzenia, ale też te, które znane były jeszcze naszym przodkom. Każdy doświadczony i mający fach w ręku barber przyzna, że najlepsze efekty strzyżenia brody uzyskamy brzytwą. To nie tylko efektowny sposób golenia, ale też bardzo precyzyjny, dlatego też wracamy do korzeni! Jaka brzytwa fryzjerska powinna więc pojawić się w Twoim salonie?

Czoło brzytwy i rodzaj stali

Najpierw brzytwa fryzjerska pod lupą, czyli przyglądamy się jej z bliska, analizując jak i z czego jest wykonana. Poszczególne modele różnią się m.in. kształtem czoła brzytwy. Jest to zakończenie ostrza, które może być okrągłe bądź też owalne, to opcje najbardziej uniwersalne. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją pracę z brzytwą, będzie to bardzo dobry wybór. Brzytwa fryzjerska ma też czoło w kształcie haczykowatym lub kwadratowym. To są modele profesjonalne, z których obsługą najlepiej poradzą sobie już doświadczeni barberzy. Przy ich pomocy szybko i niezwykle precyzyjnie wymodelujesz baki, a także nadasz brodzie odpowiednią formę. Do wyboru są jeszcze brzytwy z czołem regionalnym, czyli charakterystycznym dla konkretnego obszaru. Wśród nich są hiszpańska i francuska brzytwa fryzjerska, które pierwotnie były niezwykle popularne w danym kraju.

Brzytwy wykonuje się z wykorzystaniem stali, jednak może być ona różnej odmiany. Stal nierdzewna jest najpopularniejsza, cechuje się stosunkowo dobrą ostrością i bardzo wysoką odpornością na korozję oraz wszelkiego rodzaju odkształcenia. Jeżeli zależy Ci na łatwości ostrzenia, zdecyduj się na brzytwę ze stali węglowej. Trzeba jednak postępować z nią ostrożnie, ponieważ nie jest chroniona przed korozją. Najtwardsza i najtrudniejsza w obróbce jest jednak stal damasceńska. Brzytwa fryzjerska z niej wykonana będzie najdroższa, ale też odporna na tępienie.

Dla Twojej wygody ergonomiczna rączka

Rodzaj ostrza jest ważny dla skuteczności i precyzji strzyżenia oraz golenia. Jednak dla komfortu pracy kluczowe znaczenie ma rączka brzytwy. Wykonuje się ją z różnych materiałów, a najpopularniejszym jest tworzywo sztuczne, tzw. cellidora. Do jego zalet należy zaliczyć przede wszystkim niewielką wagę i stosunkowo niski koszt produkcji. Brzytwa fryzjerska może posiadać też rączkę wykonaną ze staminy, a w luksusowych modelach spotkamy się też z drewnem m.in. cedrowym i satynowym. Rączka powinna być właściwie wyprofilowana, aby łatwo i wygodnie można było ją trzymać.

Brzytwa fryzjerska tradycyjna czy typu Shavette?

Kiedyś korzystano z jednego rodzaju brzytwy, dzisiaj mamy komfort wyboru spośród różnych modeli. Tradycyjna brzytwa fryzjerska posiada jednolite ostrze, z kolei typu Shavette wymienne. Drugi model jest zdecydowanie bardziej agresywny i należy zachować ostrożność przy goleniu, dlatego też sięgają po niego w zdecydowanej większości doświadczeni barberzy. Brzytwą tradycyjną łatwiej jest się posługiwać, ponadto przeznaczona jest do zarostu o każdej długości i przed jej użyciem nie jest wymagane skracanie włosów. Brzytwę typu Shavette stosuje się do niezwykle precyzyjnego strzyżenia, czasami po prostu do podgolenia brody i nadania jej właściwej formy. Wymienne ostrza umożliwiają zmianę tnącej krawędzi na najlepiej pasującą do konkretnego zarostu klienta. W przypadku tradycyjnej brzytwy trzeba pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Wycieramy ją tylko miękką ściereczką, nie dotykając przy tym ostrza. Brzytwa fryzjerska Shavette jest bardziej tolerancyjna dla wody, można ją z powodzeniem myć bez ryzyka utraty właściwości.

Pozwól swoim klientom poczuć się u siebie jak u przedwojennego barbera!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *